Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Domy przysłupowe / Miłośnicy domów przysłupowo-ryglowych
Miłośnicy domów przysłupowo-ryglowych

Zabudowa przysłupowo-ryglowa jest elementem podnoszącym atrakcyjność miasta Bogatyni i jej okolic. Rewitalizacja tej zabudowy służy przede wszystkim ochronie dziedzictwa kulturowego, którym niewątpliwie jest charakterystyczna zabudowa Dolnych Łużyc, „znak rozpoznawczy” pogranicza polsko-czesko-niemieckiego.

Mimo problemów związanych z rewitalizacją tej zabudowy, cieszy fakt istnienia prawdziwych miłośników domów przysłupowo-ryglowych, którzy podejmują się działań mających na celu przywrócenie świetności tym wyjątkowym obiektom.

Do grona tych miłośników należą Państwo Marzena i Marcin Pilszak z Bogatyni, którzy w roku 2004 podjęli działania związane z kupnem obiektu przy ulicy Waryńskiego 17. W roku 2006, po wielu staraniach stali się właścicielami domu przysłupowo-ryglowego, pochodzącego z końca siedemnastego wieku. Dopiero w maju 2008 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę ruszyły prace mające na celu remont zniszczonego przez upływ czasu obiektu. Wszelkie prace związane z rewitalizacją zabudowy przysłupowo-ryglowej wymagają nadzoru konserwatorskiego. Zgodnie z wytycznymi wykonane zostały wszystkie najważniejsze prace. W efekcie w oryginale udało się zachować prawie całą izbę zrębową, poszczególne elementy konstrukcji pierwszego piętra, stropy belkowo-deskowe, drzwi oraz schody. Pozostałe elementy konstrukcji i wystroju wnętrza zostały również odtworzone dokładnie według oryginału. Rewitalizacja konstrukcji drewnianej zakończyła się sukcesem dzięki współpracy z firmą Uwe Siegert Zimmerei z Herrnhut, która wykonała wszystkie prace zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Zakończenie prac objętych ochroną konserwatorską przewidziane jest w bieżącym roku. Swój wkład pracy w przedsięwzięcie miały również firmy z Polski. Właściciele domu starali się także o dotację z Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, którą otrzymali w ramach rewitalizacji zabytkowej części Bogatyni.

Przed Państwem Pilszak jeszcze sporo pracy i starań zmierzających do przywrócenia dawnego wyglądu posiadanego domu. Cieszy fakt, że wśród miłośników tej zabudowy można spotkać również młodych ludzi, którzy podejmują niełatwe i wymagające dużego nakładu finansowego przedsięwzięcia. Wspólne działania władz samorządowych i prywatnych właścicieli zwiększają szanse powodzenia w zmierzaniu do ochrony dziedzictwa kulturowego.

Na podstawie informacji udostępnionych
przez Państwa Marzenę i Marcina Pilszak.